Мета уроку: Формувати обчислювальні навички, поняття про
здоровий спосіб життя, вчити учнів
застосовувати властивості додавання, віднімання, множення і ділення при
розв'язування вправ, задач та рівнянь.
Розвивати логічне мислення, пам'ять,
творчість, ініціативність, навички здорового способу життя, самостійної роботи.
Виховувати силу волі, відповідальне
ставлення до свого здоров'я, морально-естетичні норми поведінки.
Валеологічна: контролювати правильність
постави, руховий режим уроку, стежити за роботою зорового аналізатора.
Обладнання: магнітофон, аудіозапис для вправ офтальмотренажа,
вислови про здоров'я.
«Здоров'я – це стан повного фізичного,
душевного й соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб і фізичних
вад»
(ВООЗ)
Хід уроку.
I. Організаційний момент (2 хв)
Встаньте, діти,
підтягніться Один одному всміхніться,
А тепер сідайте –
Будемо працювати.
1. Підготовка робочого місця (підвищення
самоорганізації, самодисципліни, зняття психологічної напруги).
2.
Релаксація.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
(8 хв)
Фронтальна перевірка домашнього завдання.
Орієнтовні запитання для опитування.
а) 3 учні виконують
на індивідуальних картках (на 7 балів)
а) 0,3х = 81; в) 0,7х = 17,5; д)
х * 0,5 = 57,5;
(х = 270) (х = 25) (х = 115)
б) х*0,24 = 0,132. г) 100,1 : х = 0,91. є) 1 : х = 0,25.
(х = 0,55) (х = 110)
(х = 4)
б) Задача (на 9 балів)
Маса їжі, яку з'їдає слон за 1 день,
становить 0,1 його власної маси. Знайди масу слона, якщо за день він з'їдає 280
кг їжі.
(280:0,1 = 2800(кг))
в) Задача (на 11 балів)
(2 учні виконують на дошці)
При зберіганні картопля втрачає за 6
місяців 0,15 своєї маси. Скільки картоплі треба закласти на зберігання, щоб
через 6 місяців її було 51 центнер?
(51: (1-0,15) = 51 : 0,85 = 60 (ц))
З класом:
а) Як поділити десятковий дріб на
десятковий?
б) Як поділити число на десятковий дріб?
в) Як ділиться
десятковий дріб на натуральне число? г) Як ділиться десятковий дріб на 10, 100, 1000... ?
д) Якщо ділене й
дільник помножити на одне й те саме натуральне число, то частка зміниться? (Ні).
2) Офтальтренаж. Підготовка до роботи
зорового аналізатора.
Виконується сидячи.
а) Закрити очі і
вільно спертися на спинку стільця. Руками імітувати пересипання піску з долоні в долоню. Дихання у
такт із рухами рук.
Повторити 3-4 рази.
Аудіо-супровід – звуки природи (шум
морського прибою, крики чайок);
б) Глибоко вдихнути, затримати подих на 1
сек і повільно видихнути.
Повторити 3-4 рази.
Аудіо-супровід – звуки природи (дзюрчання
струмка, спів птахів, шелест листя).
Щоб ви гарно, творчо навчались, працювали,
потрібно вживати чисту, свіжу, калорійну
їжу, пити чисту воду, не мати шкідливих звичок.
III. Розв'язування вправ і задач.
Уявіть собі, що ви опинились на лісовій
галявині. Вам тут подобається? Чуєте? Десь дзюрчить вода. Це – лісове
джерельце! Підійдемо до нього ближче. Як ви почуваєте себе біля води? Зручно
влаштуємося тут і послухаємо розповіді краплинок, чому життя на Землі без води
неможливе? Воду завжди вважали джерелом усього живого. Недаремно великий
енциклопедист, вчений і художник Леонардо да Вінчі назвав її «Соком життя». Так
воно й є.
Задачі-повідомлення (усно)
№1
У рослинах 80-95% води і біля 70% ваги
всіх тварин припадає на воду. А у маси тіла людини скільки відсотків становить
вода? (≈ 65%)
Вчитель: У легенях,
нирках, серці – 80% води.
У кістках – 22% води.
№2
Як ви думаєте? Якщо можна було б вижати
людину як лимон, то скільки б вийшло літрів води?
(≈ 50 літрів води)
Вчитель: 80% ваги людського мозку – це
спеціально сформована чиста вода.
№3
З твердої їжі протягом дня, (якщо не п'єте
воду) ви одержуєте ≈ 1 літр рідини. Фрукти, овочі, хліб, м'ясо містять
30-90% води. Крім цього ви ще вживаєте біля 1-2 літрів рідини у вигляді різних
напоїв, супів, борщів. То скільки літрів води ми одержуємо приблизно протягом
дня?
(3-4 літри).
Вчитель: Людина дуже гостро відчуває
порушення водного балансу. Так втрата вологи до 6-8 % від ваги людини викликає тяжкий
стан, близький до знепритомлення. При втраті 10-12% вологи серце перестає
битися, людина вмирає.
Отже, без води людство не могло б
існувати, життя на Землі зупинилося б. Кожна її крапля – дорогоцінний дар
природи. Тому – бережіть її.
№4 (Коментовано)
4/5 поверхні Землі
вкрито водою. Яка це площа? (площа Землі 510 млн. км2.
Вчитель. Але чи вся вода така чиста, яку
ми п'ємо?
– Ні – більшість її – вода солона.
№5 (Самостійно)
На 100 л солоної
води припадає 2 л прісної. Скільки це буде відсотків?
(2%)
№6 (Письмово)
На одного міського жителя на добу
витрачається 200-400 л води. А скільки води потребує все місто, якщо у ньому
проживає приблизно 260 000 чоловік?
Фізкультхвилинка
Раз, два! Всі присіли,
Потім вгору підлетіли.
Три, чотири!
Нахились, із джерельця гарно вмийсь,
(виконуються рухи та жести відповідно
текстові)
Вчитель. А від чого
залежать норми харчування людини?
-
від маси тіла, статури;
-
виду рухової активності;
-
віку і статі.
Вчитель. Одного разу мені розповідали про
хлопчика, який нічого не хотів їсти, та про його бабусю, що плакалася усім:
«Ой, ой! Мій онучок нічого не хоче їсти. Сьогодні зранку лише з'їв 2 яйця,
шматочок сальця, скибочку хліба, склянку чаю, сирничок, маківничок, склянку
розсолу і голодненький пішов у школу». В чому небезпека такого сніданку?
– Він шкідливий.
Це шкідлива звичка.
Вчитель. Важливий фактор не тільки
кількісної їжі, але й її якісний склад.
Біологічна цінність. Тут враховується
кількість і взаємне співвідношення головних поживних речовин – білків, жирів, вуглеводів.
З енергетичної точки зору їжа повинна
містити 12-14% білків, 26-28% жирів і 55-60% вуглеводів. Важливо, щоб частка
білків не стала нижче 12%, а жирів - не вище 30%.
№7 (Самостійно)
Добова потреба білків для дорослої людини
- 0,8-1 г на 1 кг маси тіла, (тобто, при масі 70 кг - 56-60 г щоденно
потрібно). А скільки білків потрібно для вас? Порахуйте!
(Запитую 3-4 учнів).
Вчитель. А які ще шкідливі звички існують?
Учні: Це постійна
неохайність, неорганізованість, неспроможність доводити почату справу до кінця.
Куріння, вживання
алкоголю, наркотиків.
Вчитель. Придивіться до себе, які у вас
шкідливі звички? Звичка курити дуже увійшла в побут, що зовнішньо вона набуває
форми необхідної життєвої потреби. Все
починається з малого. За даними американських дослідників людство викурює
щорічно 12*1012 цигарок – астрономічна цифра. Людина, яка викурює 1 пачку цигарок в день, одержує опромінення в 3-5 разів
вище за норму встановлену Міжнародною угодою із захисту від радіації.
№8 (письмово)
Пачка цигарок коштує в середньому 20 гривень.
Ваш батько викурює 1 пачку в день.
Скільки грошей він витрачає на цигарки в
місяць? В рік? Де ваш велосипед?
(600 грн. за місяць,
7200 грн. в рік).
Вчитель. Викурюючи пачку сигарет за день
курець позбавляє себе життя на 8-10 років, адже 1 викурена сигарета вкорочує
життя на 15-20 хв.
№9 (Колективне розв'язування)
За даними ВООЗ 90% хворих на рак легень
курили. А від куріння щорічно в світі помирає 2,5 млн. людей. Це кожні 13
секунд помирає людина. Скільки помирає за 1
годину? За місяць?
Вчитель. Щороку в Україні тютюн стає
причиною смерті понад 100 000 людей.
№10 (Письмово)
За 20 років, якщо викурювати до пачки
сигарет щодня, курець викурить 292 тис. сигарет.
Які коштують скільки?
(Понад 15000 грн.).
Вчитель. Перший удар нікотин наносить
мозку. За даними вчених, у юнаків, що курять: знижується обсяг пам'яті на 5%,
точність виконання математичних дій – на 5,5%, здатність до навчання -– на
4,5%.
Вчитель. Чому у нашій країні середня
тривалість чоловіків – 63 роки, жінок – 74 роки, а в Скандинавських –74 роки в
обох? Що скажете з цього приводу?
-
У них багато людей активно займаються фізичною культурою і спортом.
-
Переважає
рослинна їжа.
Вчитель. Сьогодні в США вживання тютюну
зменшилося порівняно з 1980 роком вдвічі. Чому?
-
У цій
країні заборонено палити в офісах, установах, громадських приміщеннях, літаках,
лікарнях і навіть у деяких тюрмах.
-
Любителю
цигарок зробити кар'єру в принципі неможливо і влаштуватись на роботу дуже
важко.
-
Якщо
хтось закурить в громадських місцях, то штраф у розмірі 1000 доларів чи 1 рік
тюремного ув'язнення.
Вчитель. Скільки це буде коштувати у
гривнах?
– 25000
грн.
Вчитель. З 1988 року в США заборонено
рекламу тютюнових виробів. В Америці стало
модним не курити.
Приклад США перейняло багато європейських
та азіатських країн. На жаль, Україна ще не в їхньому числі. Але 22.09.2005
року Президентом України підписаний Закон України
№2899-ІV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових
виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення».
IV. Домашнє завдання.
1. Взяти інтерв'ю у батьків чи знайомих на
тему «Чому вони курять?. Спробуйте їх переконати у тому, що колись вони
прийняли неправильне рішення.
2. Скласти рівняння для розв'язання якого
треба перемножити десяткові дроби.
3. Маса сушених грибів становить 0,12 маси
свіжих. З якої маси свіжих грибів можна
одержати 3,6 кг сушених?
(3,6 : 0,12 = 30 кг)
4. Скласти задачу і
розв'язати її на тему «Про здоровий спосіб життя підлітків».
V. Підсумок уроку.
1. Що нового, діти, ви взнали для себе
сьогодні на уроці?
2.
Чи
треба звикати до шкідливих звичок?
3.
То,
що таке здоровий спосіб життя?
– Це діяльність, що спрямована на
формування, збереження, зміцнення здоров'я людей. Якщо кожен із вас
дотримується його, то буде здоровим! Гармонійно розвинена людина завжди
духовно, фізично, психічно здорова. Вона наділена високими моральними якостями.
Саме такі складові здоров'я ви повинні
розвивати, укріплювати, формувати в собі, залишити шкідливі звички. Бажаю
усім здоров'я!
Додаткові задачі
1. Якщо в 10-річному віці
до куріння вдаються лише 5% підлітків, а в 12 років кількість їх збільшується
мало, то в групі 14-річних дітей до куріння схильні вже 30%. У скільки разів
збільшується цей відсоток?
(В 6 разів)
2. Серед підлітків 12-14
років, юнаки із простої зацікавленості починали вживати алкоголь у 22%
випадків, палити – у 16%, вживати наркотики майже 1%. Скільки підлітків вживали
алкоголь, наркотики, палили?
3. За даними
ЮНІСЕФ, щохвилини у світі 1 дитина помирає від захворювання, пов'язаного зі СНІДом, 1 дитина інфікується
вірусом імунодефіциту людини, 4 молодих людей віком від 15 до 24 років
стають ВІЛ-позитивними. Скільки дітей помре, інфікується, стануть
ВІЛ-позитивними за місяць? Рік? (25.10.2005 року розпочалася глобальна кампанія
«Єднаймося заради дітей. Єднаймося проти СНІДу»).
- 15 млн. дітей вже втратили через СНІД
одного з батьків.
- 5 волоських горіхів, якщо їсти щодня,
продовжать вам віку на 7 років.
- 8 бананів за тиждень серцевий ритм.
- 14 апельсинів
збережуть від стресу і вірусів.
- 4 шматочки риби – на 44% зменшать ризик
померти від інфаркту міокарда.
- Через 25 років кожної хвилини помиратиме у
світі не 8 курців, як сьогодні, а 20. Це прирівнюється до кількості жертв
щоденних катастроф 25 цивільних пасажирських лайнерів середньої місткості, коли
гинуть усі без винятку пасажири.
4. 70% чоловіків курить і 40% жінок в
Україні. Скільки людей курить в Україні, якщо всіх, хто проживає приблизно 47 млн.
400 тис чоловік?
5. В 2000 році в 1-а класі школи №7 м. Харків
сколіоз був у 5 чол. (23,8%), порушення постави у 15 чоловік (71,4%),
плоскостопії – у 2 чоловік (9,6%), а у травні
2001 року відповідно 2 чоловіки, 8 чол, 1 чол. Скільки це буде у відсотках?
(зменшився кількісний показник, тому, що
ввели вивчення предмету «Валеологія» у школах. Цей предмет робить нас красивішими
і здоровими.)
6. З короткозорістю приходять 2% дітей у
школу. Після 1 класу їх уже 6%, після 3 –
15%. До моменту закінчення школи – 23%. На скільки відсотків збільшилась
короткозорість?
7. Зі сколіозом тільки 0,7% дітей
приходять у школу. А закінчують з ним вже7%. У скільки разів збільшується це
захворювання?
8. В Україні більше 25000 наркоманів. У
1990 році – 22466 чол. Кількість хворих з наркотичними проблемами
зверталися по медичну допомогу в наркологічні установи. А у 2004 р. –
85006 хворих. На скільки чоловік збільшилося це число?
9. В Україні частка загальних витрат на
охорону здоров'я протягом останніх 13 років в основному коливалася в межах
3,3-3,5% від ВВП, що значно нижче, ніж у країнах Європи (14,4%).
У скільки разів менше витрачається коштів
в Україні? Результат округліть до цілих.
(Приблизно у 5
разів)
Вислови про здоров'я
«Здоров'я, мабуть, слід розцінювати не
лише з позиції хвороби й інвалідності, а й наявності повноцінного, гармонійного
розвитку фізичного, психічного й морального стану людини, який дає змогу їй
оптимально, без будь-яких обмежень здійснювати громадську і насамперед трудову
діяльність».
(Б. В. Петровський)
«Здоров'я – правильна, нормальна
діяльність організму».
(С. І. Ожегов)
«Здоров'я – це конкретні ресурси
організму, які людина використовує для безперервного протистояння негативному
зовнішньому впливу. У кожного вони різні й коливаються в широких межах. Наочно
це демонструє такий приклад: серце у спокої перекачує за одну хвилину 4 літри
крові. Під час інтенсивної роботи серце однієї людини може за такий самий же
час перекачати 20 літрів, а іншої - 6 літрів крові. Таким чином, у першої
людини п'ятикратний запас міцності, а в другої – півтора разовий».
(В. А. Шаповалова)
Основні засоби зміцнення й збереження
здоров'я – це фізична культура, загартування, раціональне харчування, відмова
від шкідливих звичок, аутотренінг, оптимальна рухова активність».
(В. А.Шаповалова)
«В здоровому тілі-здоровий дух» .