неділя, 17 січня 2016 р.

Розв'язання задач на письмове множення і ділення натуральних чисел, 5 клас

Мета уроку: Формувати навички обчислень, вчити учнів застосовувати вивчені властивості множення і ділення для розв'язування вправ, рівнянь та задач. Розвивати обчислювальні навички та розвивати логічне, творче мислення. Виховувати увагу, наполегливість, навички самостійної творчої праці на уроці. Виховувати прагнення учнів до розвитку здорового способу життя. Формувати і розвивати валеологічні поняття, які впливають на стан їх фізичного розвитку.

Хід уроку.

І. Організація класу.
«Діти, щоб ви могли творчо, логічно мислити на протязі уроку, проведемо фізкульт – вікторину».
  1. Якщо ви вважаєте, що вам необхідно в житті вміти множити числа, підніміть руки вгору.
  2. Якщо ви вважаєте, що вам необхідно ділити числа, то підстрибніть.
  3. Якщо ви вважаєте, що вам в житті необхідно вміти розв'язувати рівняння, то кліпніть очима.
  4. Якщо  ви вважаєте, що урок математики розвиває вашу логіку мислення, покрутіть головою вліво, вправо.
  5. Якщо ви вважаєте, що хороша дисципліна на уроці – це запорука ваших знань, тупніть ногою.
  6. Якщо на вашу думку, ви уважні і дисципліновані на уроці сплесніть руками.
  7. Якщо ви вважаєте, щоб бути фізично здоровими, потрібно займатися спортом, зробіть вдих і видих.
Підсумок:     

  • Що ви дізналися з цього завдання?
  • Що ви дізналися про себе?
  • Чи дізнались один про одного щось таке, чого не знали досі?

ІІ. Застосування вмінь та навичок.
До нас діти прийшла зима. Щоб ви менше хворіли грипом, та іншими інфекційними хворобами, ви повинні свій організм поповнювати вітамінами.
Гра «Десанти». Десанти одержали завдання приземлитись в лісі на поляні; де ростуть лісові ягоди, дерева, споживання плодів яких дає певну кількість вітамінів для вашого організму. Шлях руху кожного десант зашифровано коренем рівняння.
В одне місце може приземлитись не тільки один десант. Здогадайтесь, куди повинен приземлитись кожен десант і вкажіть йому шлях, провівши стрілку від вправи до відповіді. Тут ви повинні проявити свою уважність і вміння застосовувати свої знання на практиці.

1



Діти, можливо хтось із вас знає, які ж овочі, фрукти, тваринні продукти містять такі вітаміни, на які вам вказали десанти?

ІII. Набуття навичок і вмінь письмового множення і ділення.
1. Робота в групах

№1 – на оцінку 9 б.

а) Обчислити:
І) 32 * 24- 18;               2) 3456 : 96;

         б) Розв'язати рівняння:
         9х - 12х = 136;

         в) Знайти значення виразу зручним способом.
         1) 8*319*125;              2) 43*89+89*57;

№2 – на оцінку 11 б.

         а) (326 * 48- 9587) : 29;

         б) Розв'язати рівняння:
         (358-х) : 21 = 13

№3 – на оцінку 12 б.
         1. Розв'язати рівняння:
а) 843 - 43 *х =198;     б) (х-17)(2х -18) =0;

         2. Обчислити зручним способом:
         а) 13*15+13*35+50*17;

Фізкультурна хвилинка
Лікарю наш Айболить,
В мене пальчик вже болить,
Щоб змогла я знов писати,
Треба пальчик розім’яти,
1, 2, 3, 4, 5
Буду знову я писать!


ІV. Вироблення навиків розв'язання задач.
Для нормального росту і розвитку дитячого організму їжа повинна містити білки, жири, вуглеводи, мінеральні речовини та воду. Розв'язавши задачу ви дізнаєтесь скільки цих компонентів в їжі ви повинні виживати за добу.

Задача 1. Дитина 12-ти річного віку, за добу, споживаючи  їжу, повинна вживати 300г. вуглеводів, білків у 100 разів менше, ніж вуглеводів, а жирів на 8 г. більше, ніж білків. Яку кількість поживних речовин повинна вживати дитина на добу?
(314 г)

Задача 2. Хлопчик–п’ятикласник, у якого слабкий фізичний розвиток, виконує нормативи так:
60 м пробігає за 13 сек., підтягується на перекладені 1 раз, стрибає в довжину 1 м 80 см, метає м’яч на 11 м. А хлопчик–п’ятикласник, який фізично розвинений, 60 м пробігає на 3 сек., швидше, підтягується на перекладені у 6 разів більше, стрибає в довжину на 1 м 60 см дальше, м’яч метає в 3 рази дальше.

Які нормативи виконує фізично розвинений хлопчик?

ІV. Творче завдання.
Дитина 7-12 років повинна за добу вживати тваринних продуктів:

Яку кількість  тваринних продуктів повинна вживати дитина за добу?
Розв'язати задачу складанням виразу.

V. Домашнє завдання.
Задача 1. З короткозорістю приходять 2% дітей у школу. Після 1 кл. їх вже 6%, після 3 кл. 15%. До моменту закінчення школи – 23%. На скільки відсотків збільшилась короткозорість?
Задача 2. У 1990 р.  22466 чол. Зверталися по медичну допомогу з наркотичними проблемами, а у  2014 році – 85006 хворих. На скільки чоловік збільшилося це число?

Скласти задачу про здоров’я і розвязати її.

VІ. Підсумок уроку:

Діти, що нового на сьогоднішньому уроці ви дізналися для себе?

Розв'язування вправ та задач на всі дії з десятковими і звичайними дробами.

Тип уроку: Урок-гра «Любімо, бережімо природу і себе»

Мета уроку :

  • поглибити знання учнів з теми «Розв'язування вправ і текстових задач» з використанням усіх дій зі звичайними і десятковими дробами, знаходження відсотків.
  • розвивати інтерес до проблеми охорони навколишнього середовища, вчити відчувати красу природи, сприяти розумінню бути бережливим.
  • розвивати інтерес до знань, бажання здобути знання.

Хід уроку
І. Організація класу.
Природа! З найпростіших речовин виготовляє вона різноманітні творіння бет найменших зусиль з великою майстерністю. А людина, як відомо, є частиною природи.
Ми живемо на прекрасній землі рідної України з її безмежними степами, прозорими озерами, густими лісами, де живуть багато видів фауни і флори.
Отже відправляймось на екскурсію у світ живої природи, а допоможе нам у цьому цариця всіх наук Математика.

ІІ. Актуалізація, умінь і навичок: учнів.
1. Вирушаємо в дорогу. Перша зупинка «Червона книга»
У 1949 р. при Міжнародній спілці з охорони природи і природних ресурсів було створено комісію. Вона згодом склала світовий список тварин і рослин, яким загрожувало зникнення. Цей список дістав назву Червоної книг (червоний колір – сигнал безпеки). Перше видання вийшло у 1963 р. Червона книга в Україні вперше видана у 1980 р.
1) Усний рахунок – квиток у потяг (тест)

З букв правильних відповідей ви отримали назву відомої тварини (ЗУБР), а результат останнього завдання – маса зубра, тобто 1 тонна. Зубр – це рідкісний вид тварин, що потребує охорони, в Україні зник у 16-17 ст. Популяція була відтворена у 1-й половині 20 ст. Останнім часом в Україні їх налічувалося біля 440 особин, а всього у світі – близько 2000 особин.

Задача
Беркут – найбільший птах України. Гніздиться в Карпатах, Закарпатті, Волинській і Рівненській областях усього приблизно 6-8 пар. Гніздо влаштовує на високих деревах або скелях Охороняється у Карпатському заповіднику. Давайте визначимо розмах крила птаха (у м.) Відповідь знаходиться в паралелограмі.
Подивимось схему:











(усі числа записані у фігурах учнями не записуються)
Отже, розмах крил цього птаха близько 2 м.

3). Років 20 тому поліські кооператори збирали 220 ц валеріанового кореню на рік, а сьогодні внаслідок осушення поліських боліт збирають тільки 1/40 частину. Скільки центнерів валеріанового кореню збирають зараз?




4). Із всіх видів лікарських рослин недалекого минулого маємо сьогодні 2/16, що дорівнюють 6 видам. Скільки лікарських рослин буде раніше?


5) Сьогодні збирають лише 90 кг ягід журавлини, що становлять 10% від того, що збирали ще в 70-і роки. Скільки ягід збирали тоді?


(90 : 1/10 = 900 кг. )

6). Із 80 тисяч га знаменитої цілющої журавлини залишилося 25%. Яку площу сьогодні займає журавлина?
(80 ∙1/4 = 20 га )
Все це відбулося внаслідок господарювання людини. І ми з вами, діти, повинні стати на захист Природа щоб зміст Червоної книги не розширювався.

2. Тепер помандруємо далі і наступна наша зупинка «Чисті води».
На території України протікають великі повноводні ріки, є запаси підземних вод, але все ж наша держава належить до регіонів недостатньо забезпечених водою.
У середньому кожна людина споживає 170 л. води за добу при потребі організму 2 л.
Як же зберегти воду? Економісти підрахували що якщо з крана тече цівка води товщиною в сірник, лише за добу це дає втрати 70 л. води.
Задача Якщо кран погано зачинений і з нього за 1 с. витікає 1 краплина води...Скільки води витече з крана за добу, якщо за 300 с витікає вода масою21,6 г?
Розв’язання:
1)  24 год = 24 ∙60 ∙ 60 = 86400 с.
2)  21,6 : 300 = 216/3000 (г) – витече за 1 с.
3)  216/3000 ∙ 86400 = (216 ∙ 864)/30 = 6220,8 = 6,2 кг. 
А за рік буде 6,2 ∙ 365 = 2263 кг., отже 2 т. 263 кг води.
Бережімо воду! Це головна складова всіх живих організмів і найважливіший природний ресурс споживання людства. Без води життя на Землі просто не можливе!

3. Продовжуємо нашу екскурсію. Наступна зупинка станція   «Свіже повітря».
Повітря, яким дихає людина, у своєму складі містить різні гази. У наш час повітря забруднюється кожної хвилини. Щохвилини в повітря викидається 1200 т. вуглекислого газу. А звідси виникають хвороби у людей, тварин, рослин.
Як же зберегти повітря чистим або хоча б зменшити його забруднення?
Розглянемо задачу.
За 300 днів роботи кожен автомобіль викидає в повітря 3880 кг викидів. Якщо ж встановити на двигун регулятор подачі палива і вловлювати шкідливість сполук, то деякі викиди в повітря не потрапляють. Скільки викидів потрапить у повітря за 300 днів, якщо вловлювати діоксид вуглецю, який становить 85% викидів, оксиди азоту, що становлять 5/97 від решти викидів?



Отак відчутно можна зменшити викиди в повітря. А ще при очищенні повітря нам можуть допомогти кімнатні рослини. Вони здатні за добу поглинути 87 % забруднень з повітря!
А що ще очищає повітря і допомагає нам дихали?
Так, велика заслуга в цьому дерев.

4. Отже наступна зупинка «Лісова».
Ліс – легені планети, деревина для будівництва, палива, сировина для виробництва паперу, тканин. А ще ліс є лікарем, бо багато видів рослин виділяють фітонциди, які вбивають хвороботворні мікроорганізми.
1 га лісл очищає за рік 18 млн. м3 повітря, а за 1 год. поглинає стільки СО2 , скільки видихають 200 чол.
Розв'язавши рівняння ви зможете вказати; які дерева лісу вбивають бактерії за:
15-20 хв.
Літа – 12
Береза – 8
Тополя – 45
В'яз – 8,5
Ялиця 1,6
Граб –97,23
Дуб – 65
Бук 34,1
Сосна – 32
Для кожного дерева будуть кульки, а на кульках написані числа, в тому числі корені рівнянь.
(Корінь рівняння відповідає потрібному дереву)


Подивимось на діаграму, яка показує вік деяких дерев





По дорозі у Меджибіж ростуть липи, які по розповідях посадила Катерина ІІ, їдучи до Одеси в кінні VIII ст., яким сьогодні більше 200 років. А чи знаєте скільки живе дуб? (≈600 років)
(Учень) Дуб – один із довгожителів серед дерев. Окремі дуби доживають до 1000 років. На території України збереглися дерева, які мають свою історію. Так знаменитим є дуб, який посадив Т.Г. Шевченко, і велетенський дуб в Уманській Софіївці якому 300 років. Щоб його охопити, треба стати в коло і взятися за руки шістьом дорослим людям. Серед багатовікових велетнів найвідомішим є дуб на острові Хортиця, його вік 800 років. Під цим дубом-ветераном навесні 1648 року збиралися запорозькі козаки.

III. Підсумок уроку.
Ось і кінцева зупинка нашої подорожі. Ми дізнатись з вами багато нового і цікавого, а головне зрозуміли: «Берегти природу – наш святий обов'язок». Дякую всім учням, які взяли активну участь у роботі на уроці (повідомляю оцінки).

А щоб продовжити дану тему, я пропоную вам виконати таке домашнє завдання: скласти задачі (дріб від числа, число за його дробом, процент від числа, число за його процентом), використовуючи дані, що стосуються природи краю, України, хто бажає – казку.

субота, 16 січня 2016 р.

Розв'язування вправ та задач на всі дії з десятковими дробами, 5 клас.

Мета уроку: Формувати обчислювальні навички, поняття про здоровий спосіб життя, вчити учнів застосовувати властивості додавання, віднімання, множення і ділення при розв'язування вправ, задач та рівнянь.
Розвивати логічне мислення, пам'ять, творчість, ініціативність, навички здорового способу життя, самостійної роботи.
Виховувати силу волі, відповідальне ставлення до свого здоров'я, морально-естетичні норми поведінки.
Валеологічна: контролювати правильність постави, руховий режим уроку, стежити за роботою зорового аналізатора.
Обладнання: магнітофон, аудіозапис для вправ офтальмотренажа, вислови про здоров'я.

«Здоров'я – це стан повного фізичного, душевного й соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб і фізичних вад»
(ВООЗ)


Хід уроку.

I. Організаційний момент (2 хв)
Встаньте, діти, підтягніться Один одному всміхніться,
А тепер сідайте –
Будемо працювати.
1.  Підготовка робочого місця (підвищення самоорганізації, самодисципліни, зняття психологічної напруги).
2.                Релаксація.

II. Актуалізація опорних знань учнів. (8 хв)
Фронтальна перевірка домашнього завдання. Орієнтовні запитання для опитування.
а) 3 учні виконують на індивідуальних картках (на 7 балів)

а)  0,3х = 81;            в) 0,7х = 17,5;             д) х * 0,5 = 57,5;
(х = 270)                  (х = 25)                     (х = 115)

б) х*0,24 = 0,132.       г) 100,1 : х = 0,91.        є) 1 : х = 0,25.
(х = 0,55)                  (х = 110)                     (х = 4)

б) Задача (на 9 балів)
Маса їжі, яку з'їдає слон за 1 день, становить 0,1 його власної маси. Знайди масу слона, якщо за день він з'їдає 280 кг їжі.
(280:0,1 = 2800(кг))

в) Задача (на 11 балів) (2 учні виконують на дошці)
При зберіганні картопля втрачає за 6 місяців 0,15 своєї маси. Скільки картоплі треба закласти на зберігання, щоб через 6 місяців її було 51 центнер?
(51: (1-0,15) = 51 : 0,85 = 60 (ц))

З класом:
а) Як поділити десятковий дріб на десятковий?
б) Як поділити число на десятковий дріб?
в) Як ділиться десятковий дріб на натуральне число? г) Як ділиться десятковий дріб на 10, 100, 1000... ?
д) Якщо ділене й дільник помножити на одне й те саме натуральне число, то частка зміниться? (Ні).

2) Офтальтренаж. Підготовка до роботи зорового аналізатора.
Виконується сидячи.
а) Закрити очі і вільно спертися на спинку стільця. Руками імітувати пересипання піску з долоні в долоню. Дихання у такт із рухами рук.
Повторити 3-4 рази.
Аудіо-супровід – звуки природи (шум морського прибою, крики чайок);

б) Глибоко вдихнути, затримати подих на 1 сек і повільно видихнути.
Повторити 3-4 рази.
Аудіо-супровід – звуки природи (дзюрчання струмка, спів птахів, шелест листя).

Щоб ви гарно, творчо навчались, працювали, потрібно вживати чисту, свіжу, калорійну їжу, пити чисту воду, не мати шкідливих звичок.

III. Розв'язування вправ і задач.
Уявіть собі, що ви опинились на лісовій галявині. Вам тут подобається? Чуєте? Десь дзюрчить вода. Це – лісове джерельце! Підійдемо до нього ближче. Як ви почуваєте себе біля води? Зручно влаштуємося тут і послухаємо розповіді краплинок, чому життя на Землі без води неможливе? Воду завжди вважали джерелом усього живого. Недаремно великий енциклопедист, вчений і художник Леонардо да Вінчі назвав її «Соком життя». Так воно й є.

Задачі-повідомлення (усно)
№1
У рослинах 80-95% води і біля 70% ваги всіх тварин припадає на воду. А у маси тіла людини скільки відсотків становить вода? (≈ 65%)
Вчитель: У легенях, нирках, серці 80% води.
У кістках – 22% води.

№2
Як ви думаєте? Якщо можна було б вижати людину як лимон, то скільки б вийшло літрів води?
(≈ 50 літрів води)
Вчитель: 80% ваги людського мозку – це спеціально сформована чиста вода.

№3
З твердої їжі протягом дня, (якщо не п'єте воду) ви одержуєте ≈ 1 літр рідини. Фрукти, овочі, хліб, м'ясо містять 30-90% води. Крім цього ви ще вживаєте біля 1-2 літрів рідини у вигляді різних напоїв, супів, борщів. То скільки літрів води ми одержуємо приблизно протягом дня?
(3-4 літри).
Вчитель: Людина дуже гостро відчуває порушення водного балансу. Так втрата вологи до 6-8 % від ваги людини викликає тяжкий стан, близький до знепритомлення. При втраті 10-12% вологи серце перестає битися, людина вмирає.
Отже, без води людство не могло б існувати, життя на Землі зупинилося б. Кожна її крапля – дорогоцінний дар природи. Тому – бережіть її.

№4 (Коментовано)
4/5 поверхні Землі вкрито водою. Яка це площа? (площа Землі 510 млн. км2.
Вчитель. Але чи вся вода така чиста, яку ми п'ємо?
– Ні – більшість її – вода солона.

№5 (Самостійно)
На 100 л солоної води припадає 2 л прісної. Скільки це буде відсотків?
(2%)

№6 (Письмово)
На одного міського жителя на добу витрачається 200-400 л води. А скільки води потребує все місто, якщо у ньому проживає приблизно 260 000 чоловік?

Фізкультхвилинка
Раз, два! Всі присіли,
Потім вгору підлетіли.
Три, чотири!
Нахились, із джерельця гарно вмийсь,
(виконуються рухи та жести відповідно текстові)

Вчитель. А від чого залежать норми харчування людини?
-          від маси тіла, статури;
-          виду рухової активності;
-          віку і статі.

Вчитель. Одного разу мені розповідали про хлопчика, який нічого не хотів їсти, та про його бабусю, що плакалася усім: «Ой, ой! Мій онучок нічого не хоче їсти. Сьогодні зранку лише з'їв 2 яйця, шматочок сальця, скибочку хліба, склянку чаю, сирничок, маківничок, склянку розсолу і голодненький пішов у школу». В чому небезпека такого сніданку?
– Він шкідливий. Це шкідлива звичка.

Вчитель. Важливий фактор не тільки кількісної їжі, але й її якісний склад.
Біологічна цінність. Тут враховується кількість і взаємне співвідношення головних поживних речовин – білків, жирів, вуглеводів.
З енергетичної точки зору їжа повинна містити 12-14% білків, 26-28% жирів і 55-60% вуглеводів. Важливо, щоб частка білків не стала нижче 12%, а жирів - не вище 30%.

№7 (Самостійно)
Добова потреба білків для дорослої людини - 0,8-1 г на 1 кг маси тіла, (тобто, при масі 70 кг - 56-60 г щоденно потрібно). А скільки білків потрібно для вас? Порахуйте!
(Запитую 3-4 учнів).

Вчитель. А які ще шкідливі звички існують?
Учні: Це постійна неохайність, неорганізованість, неспроможність доводити почату справу до кінця.
Куріння, вживання алкоголю, наркотиків.
Вчитель. Придивіться до себе, які у вас шкідливі звички? Звичка курити дуже увійшла в побут, що зовнішньо вона набуває форми необхідної життєвої потреби. Все починається з малого. За даними американських дослідників людство викурює щорічно 12*1012 цигарок – астрономічна цифра. Людина, яка викурює 1 пачку цигарок в день, одержує опромінення в 3-5 разів вище за норму встановлену Міжнародною угодою із захисту від радіації.

№8 (письмово)
Пачка цигарок коштує в середньому 20 гривень. Ваш батько викурює 1 пачку в день.
Скільки грошей він витрачає на цигарки в місяць? В рік? Де ваш велосипед?
(600 грн. за місяць, 7200 грн. в рік).
Вчитель. Викурюючи пачку сигарет за день курець позбавляє себе життя на 8-10 років, адже 1 викурена сигарета вкорочує життя на 15-20 хв.




№9 (Колективне розв'язування)
За даними ВООЗ 90% хворих на рак легень курили. А від куріння щорічно в світі помирає 2,5 млн. людей. Це кожні 13 секунд помирає людина. Скільки помирає за 1 годину? За місяць?
Вчитель. Щороку в Україні тютюн стає причиною смерті понад 100 000 людей.

№10 (Письмово)
За 20 років, якщо викурювати до пачки сигарет щодня, курець викурить 292 тис. сигарет. Які коштують скільки?
(Понад 15000 грн.).
Вчитель. Перший удар нікотин наносить мозку. За даними вчених, у юнаків, що курять: знижується обсяг пам'яті на 5%, точність виконання математичних дій – на 5,5%, здатність до навчання -– на 4,5%.
Вчитель. Чому у нашій країні середня тривалість чоловіків – 63 роки, жінок – 74 роки, а в Скандинавських –74 роки в обох? Що скажете з цього приводу?
-         У  них багато людей активно займаються фізичною культурою  і спортом.
-         Переважає рослинна їжа.
Вчитель. Сьогодні в США вживання тютюну зменшилося порівняно з 1980 роком вдвічі. Чому?
-         У цій країні заборонено палити в офісах, установах, громадських приміщеннях, літаках, лікарнях і навіть у деяких тюрмах.
-         Любителю цигарок зробити кар'єру в принципі неможливо і влаштуватись на роботу дуже важко.
-         Якщо хтось закурить в громадських місцях, то штраф у розмірі 1000 доларів чи 1 рік тюремного ув'язнення.
Вчитель. Скільки це буде коштувати у гривнах?
– 25000 грн.
Вчитель. З 1988 року в США заборонено рекламу тютюнових виробів. В Америці стало модним не курити.
Приклад США перейняло багато європейських та азіатських країн. На жаль, Україна ще не в їхньому числі. Але 22.09.2005 року Президентом України підписаний Закон України №2899-ІV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення».

IV. Домашнє завдання.
1. Взяти інтерв'ю у батьків чи знайомих на тему «Чому вони курять?. Спробуйте їх переконати у тому, що колись вони прийняли неправильне рішення.
2. Скласти рівняння для розв'язання якого треба перемножити десяткові дроби.
3. Маса сушених грибів становить 0,12 маси свіжих. З якої маси свіжих грибів можна одержати 3,6 кг сушених?
(3,6 : 0,12 = 30 кг)
4. Скласти задачу і розв'язати її на тему «Про здоровий спосіб життя підлітків».

V. Підсумок уроку.
1. Що нового, діти, ви взнали для себе сьогодні на уроці?
2.        Чи треба звикати до шкідливих звичок?
3.        То, що таке здоровий спосіб життя?
– Це діяльність, що спрямована на формування, збереження, зміцнення здоров'я людей. Якщо кожен із вас дотримується його, то буде здоровим! Гармонійно розвинена людина завжди духовно, фізично, психічно здорова. Вона наділена високими моральними якостями. Саме такі складові здоров'я ви повинні розвивати, укріплювати, формувати в собі, залишити шкідливі звички. Бажаю усім здоров'я!

Додаткові задачі
1. Якщо в 10-річному віці до куріння вдаються лише 5% підлітків, а в 12 років кількість їх збільшується мало, то в групі 14-річних дітей до куріння схильні вже 30%. У скільки разів збільшується цей відсоток?
(В 6 разів)

2. Серед підлітків 12-14 років, юнаки із простої зацікавленості починали вживати алкоголь у 22% випадків, палити – у 16%, вживати наркотики майже 1%. Скільки підлітків вживали алкоголь, наркотики, палили?

3. За даними ЮНІСЕФ, щохвилини у світі 1 дитина помирає від захворювання, пов'язаного зі СНІДом, 1 дитина інфікується вірусом імунодефіциту людини, 4 молодих людей віком від 15 до 24 років стають ВІЛ-позитивними. Скільки дітей помре, інфікується, стануть ВІЛ-позитивними за місяць? Рік? (25.10.2005 року розпочалася глобальна кампанія «Єднаймося заради дітей. Єднаймося проти СНІДу»).
-   15 млн. дітей вже втратили через СНІД одного з батьків.
-   5 волоських горіхів, якщо їсти щодня, продовжать вам віку на 7 років.
-   8 бананів за тиждень серцевий ритм.
-   14 апельсинів збережуть від стресу і вірусів.
-   4 шматочки риби – на 44% зменшать ризик померти від інфаркту міокарда.
-   Через 25 років кожної хвилини помиратиме у світі не 8 курців, як сьогодні, а 20. Це прирівнюється до кількості жертв щоденних катастроф 25 цивільних пасажирських лайнерів середньої місткості, коли гинуть усі без винятку пасажири.

4. 70% чоловіків курить і 40% жінок в Україні. Скільки людей курить в Україні, якщо всіх, хто проживає приблизно 47 млн. 400 тис чоловік?


5. В 2000 році в 1-а класі школи №7 м. Харків сколіоз був у 5 чол. (23,8%), порушення постави у 15 чоловік (71,4%), плоскостопії – у 2 чоловік (9,6%), а у травні 2001 року відповідно 2 чоловіки, 8 чол, 1 чол. Скільки це буде у відсотках?
(зменшився кількісний показник, тому, що ввели вивчення предмету «Валеологія» у школах. Цей предмет робить нас красивішими і здоровими.)

6. З короткозорістю приходять 2% дітей у школу. Після  1 класу їх уже 6%, після 3 – 15%. До моменту закінчення школи – 23%. На скільки відсотків збільшилась короткозорість?

7. Зі сколіозом тільки 0,7% дітей приходять у школу. А закінчують з ним вже7%. У скільки разів збільшується це захворювання?

8. В Україні більше 25000 наркоманів. У 1990 році – 22466 чол. Кількість хворих з наркотичними проблемами зверталися по медичну допомогу в наркологічні установи. А у 2004 р. – 85006 хворих. На скільки чоловік збільшилося це число?

9. В Україні частка загальних витрат на охорону здоров'я протягом останніх 13 років в основному коливалася в межах 3,3-3,5% від ВВП, що значно нижче, ніж у країнах Європи (14,4%).
У скільки разів менше витрачається коштів в Україні? Результат округліть до цілих.
(Приблизно у 5 разів)

Вислови про здоров'я
«Здоров'я, мабуть, слід розцінювати не лише з позиції хвороби й інвалідності, а й наявності повноцінного, гармонійного розвитку фізичного, психічного й морального стану людини, який дає змогу їй оптимально, без будь-яких обмежень здійснювати громадську і насамперед трудову діяльність».
(Б. В. Петровський)

«Здоров'я – правильна, нормальна діяльність організму».
(С. І. Ожегов)

«Здоров'я – це конкретні ресурси організму, які людина використовує для безперервного протистояння негативному зовнішньому впливу. У кожного вони різні й коливаються в широких межах. Наочно це демонструє такий приклад: серце у спокої перекачує за одну хвилину 4 літри крові. Під час інтенсивної роботи серце однієї людини може за такий самий же час перекачати 20 літрів, а іншої - 6 літрів крові. Таким чином, у першої людини п'ятикратний запас міцності, а в другої – півтора разовий».
(В. А. Шаповалова)

Основні засоби зміцнення й збереження здоров'я – це фізична культура, загартування, раціональне харчування, відмова від шкідливих звичок, аутотренінг, оптимальна рухова активність».
(В. А.Шаповалова)

«В здоровому тілі-здоровий дух» .